flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО УХВАЛЕННЯ РІШЕННЯ СУДОМ по справі №216/462/23

06 листопада 2023, 15:27

Справа № 216/462/23

Провадження № 2/216/1171/23

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2023 року                                         місто Кривий Ріг

Дніпропетровської області

   Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Онопченка Ю.В.,

за участю: секретаря судового засідання Авшаряна С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою акціонерного товариства «комерційний банк «Глобус» до Марченка Олександра Олександровича про стягнення заборгованості за кредитом договором, -

в с т а н о в и в:

 

   19 січня 2023 року представник акціонерного товариства «комерційний банк «Глобус» (далі – АТ «КБ «Глобус») звернувся до суду з позовом до Марченка О.О. про стягнення заборгованості за кредитом договором.

Позовна заява мотивована тим, 08.07.2019 між АТ «КБ «Глобус» та відповідачем було укладено кредитний договір про надання споживчого кредиту для фізичних осіб, шляхом надання заяви-анкети на приєднання до вказаного договору (далі по тексту – Договір).

   У заяві-анкеті позичальником зазначено власні персональні дані, погоджено умови кредитування та графік платежів: сума кредиту: 35097 грн; строк кредитування: 36 місяців з 08.07.2019 по 07.07.2022; пільговий період: 14 місяців з 08.07.2019 по 08.09.2020; комісія за управління кредитом, міс. 2,90 %; розмір процентної ставки % річних 0,00010 %; схема повернення кредиту – ануїтет; реальна процентна ставка, % річних 43,13391%.

   Підписанням заяви-анкети на приєднання до договору, клієнт беззастережно підтверджує, що на момент укладення договору клієнт ознайомився з повним текстом договору (в тому числі тарифами), повністю зрозумів його зміст та погоджується зі всіма умовами договору та тарифами, що є чинними на дату укладення цього договору. Відповідно до графіка платежів, позичальник зобов’язаний у період з моменту отримання кредиту до першого числа кожного місяця, вказаного у графіку платежів, сплачувати визначену суму платежу у розмірі 1581,27 грн.

   Позивачем відповідно до тарифів на банківські операції та послуги при обслуговуванні споживчого кредиту для фізичних осіб в рамках програми цільового роздрібного кредитування для фізичних осіб «Кредит на товари» здійснено нарахування: 50 % річних на прострочену суму заборгованості по кредиту у розмірі 19338,39 грн – прострочена заборгованість по процентах. Також, клієнт зобов’язаний протягом 30 календарних днів з дати надіслання банком відповідної вимоги, повернути суму заборгованості по кредиту, що залишилась, сплатити проценти, комісії, штрафні санкції (за наявності) та інші платежі за цим договором та тарифами, а також відшкодувати збитки, завдані банку.

   Позивач свої зобов’язання за договором виконав у повному обсязі, тоді як відповідач порушив зобов’язання, та станом на 01.12.2022 загальний розмір заборгованості за кредитним договором склав 31 557,36 грн, з яких: 12 218,97 грн – прострочена заборгованість по кредиту, 19 338,39 грн – прострочена заборгованість по процентах. Посилаючись на вищевказані обставини представник позивача просив суд задовольнити позов.

   Представник позивача Верхогляд М.Л. у судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи.

   Відповідач у судове засідання не з’явився, про час, день та місце слухання справи повідомлявся належним чином, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав, а також не скористався правом подачі відзиву на позов.

   Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в заочному порядку, позов підлягає задоволенню.

   Судом встановлено, що 08.07.2019 між АТ «КБ «Глобус» та відповідачем було укладено кредитний договір про надання споживчого кредиту для фізичних осіб, шляхом надання заяви-анкети на приєднання до вказаного договору.

   У заяві-анкеті позичальником зазначено власні персональні дані, погоджено умови кредитування та графік платежів: сума кредиту: 35097 грн; строк кредитування: 36 місяців з 08.07.2019 по 07.07.2022; пільговий період: 14 місяців з 08.07.2019 по 08.09.2020; комісія за управління кредитом, міс. 2,90 %; розмір процентної ставки % річних 0,00010 %; схема повернення кредиту – ануїтет; реальна процентна ставка, % річних 43,13391%.

   Відповідно до п. 1.1.5 Договору, підписанням заяви-анкети на приєднання до договору, клієнт беззастережно підтверджує, що на момент укладення договору клієнт ознайомився з повним текстом договору (в тому числі тарифами), повністю зрозумів його зміст та погоджується з усіма умовами договору та тарифами, що є чинними на дату укладення цього договору.

   Графіком платежів визначено, що позичальник зобов’язаний у період з моменту отримання кредиту до першого числа кожного місяця, вказаного у графіку платежів, сплачувати визначену суму платежу у розмірі 1581,27 грн.

   Позивачем відповідно до тарифів на банківські операції та послуги при обслуговуванні споживчого кредиту для фізичних осіб в рамках програми цільового роздрібного кредитування для фізичних осіб «Кредит на товари» здійснено нарахування: 50 % річних на прострочену суму заборгованості по кредиту у розмірі 19338,39 грн – прострочена заборгованість по процентах.

   Згідно п. 3.2.12 Договору, у разі несвоєчасного повернення заборгованості по кредиту, у строки, передбачені графіком платежів за цим Договором, клієнт сплачує проценти з розрахунку процентної ставки зазначеної в діючих тарифах, що нараховуються на суму простроченої заборгованості з дати її виникнення до дати її повного погашення.

   Відповідно до п. 3.2.12 погашення заборгованості за Договором, наявної на поточну дату (при надходженні грошових коштів на рахунок) здійснюється в наступній черговості: 1) на сплату простроченої заборгованості по кредиту та прострочених процентів за користування кредитом; 2) на сплату строкової заборгованості по кредиту та нарахованих процентів за користування кредитом; 3) на сплату штрафних санкцій (пені, штрафу), інших платежів за Договором.

   Пунктом 1.2.3 Договору, сторонами погоджено: банк має право зупинити подальше кредитування клієнта та/або вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів, комісії та штрафних санкцій, що передбачені цим Договором у випадку невиконання або неналежного виконання клієнтом зобов’язань за договором. В такому випадку вважається, що строк виконання зобов’язання клієнта перед банком щодо повернення повної заборгованості за кредитом таким, що настав. Клієнт зобов’язаний протягом 30 календарних днів з дати надіслання банком відповідної вимоги, повернути суму заборгованості по кредиту, що залишилась, сплатити проценти, комісії, штрафні санкції (за наявності) та інші платежі за цим договором та тарифами, а також відшкодувати збитки, завдані банку.

   Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його сторонами.

   За змістом ст.ст. 626628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

   Частиною першою ст. 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

   У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

   Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти (ч. 1 ст. 1048 ЦК України ).

   Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України ).

   Згідно із ч. 1 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона – підприємець взяла на себе обов’язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв’язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

   За змістом ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

   У переважній більшості випадків застосування конструкції договору приєднання його умови розроблює підприємець (в даному випадку АТ «КБ «Глобус»). Оскільки умови договорів приєднання розробляються банком, тому повинні бути зрозумілі усім споживачам і доведені до їх відома, у зв’язку із чим банк має підтвердити, що на час укладення відповідного договору діяли саме ці умови, а не інші. Тому з огляду на зміст ст.ст. 633634 ЦК України можна вважати, що другий контрагент (споживач послуг банку) лише приєднується до тих умов, з якими він ознайомлений.

   При ухваленні рішення, надаючи оцінку обґрунтованості та доведеності заявленої позивачем суми заборгованості, суд дійшов наступних висновків.

   Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

   Згідно до ч. 1 ст. 76, ч. 2 ст. 77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

   У зв’язку з неналежним виконанням відповідачем зобов’язання за кредитним договором, станом на 01.12.2022 загальний розмір заборгованості за кредитним договором склав 31 557,36 грн, з яких: 12 218,97 грн – прострочена заборгованість по кредиту, 19 338,39 грн – прострочена заборгованість по процентах, що підтверджено розрахунком.

   Крім того, надані позивачем виписки по рахунках кредиту вказують на отримання відповідачем платіжної картки, використання кредитних коштів та часткового погашення заборгованості, проте свої зобов’язання за кредитним договором відповідач належним чином не виконав, в результаті чого виникла прострочена заборгованість.

   Виписка з банківського рахунку – це документ, що видається фінансовою установою, в якому містяться відомості про рух грошових коштів та має статус первинного документу, який містить інформацію про рух коштів на балансі карткового рахунку відповідача, операції за картковим рахунком (з визначенням дати проведення операції та визначенням проведеної операції, зазначенням суми на балансі рахунку після поведеної операції). Банківська виписка має статус первинного документу, що підтверджено Переліком типових документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 № 578/5.

   Факт користування відповідачем кредитними коштами з використанням платіжного засобу не спростовано відповідачем належними доказами.

   Таким чином, доказом фактів: встановлення кредитного ліміту на картковий рахунок, користування відповідачем кредитними коштами є виписка по рахунку, яка є належним доказом надання кредитних коштів. 

   Відповідний висновок викладено в постанові Верховного Суду від 20.10.2020 у справі № 456/3643/17 провадження № 61-9882 св20.

   Таким чином, судом встановлено, що відповідачем було порушено право позивача на повернення кредитних коштів, та сплати відсотків за користування кредитом, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

   Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

   За приписами ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та для позивача при зверненні до суду з даним позовом, станом на 2023 рік, складала 2684 грн.

   На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5-8, 10, 11, 12, 13, 264-265, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 610, 625, 626, 629, 1049 ЦК України суд -

у х в а л и в:

   Позовну заяву акціонерного товариства «комерційний банк «Глобус» до Марченка Олександра Олександровича про стягнення заборгованості за кредитом договором – задовольнити.

   Стягнути з Марченка Олександра Олександровича на користь акціонерного товариства «комерційний банк «Глобус» заборгованість за кредитним договором про надання споживчого кредиту для фізичних осіб від 08.07.2019, яка складається із простроченої заборгованості по кредиту у розмірі 12218,97 грн, простроченої заборгованості по процентах – 19338,39 грн, а всього – 31557,36 грн (тридцять одна тисяча п’ятсот п’ятдесят сім гривень тридцять шість копійок).

   Стягнути з Марченка Олександра Олександровича на користь акціонерного товариства «комерційний банк «Глобус» судовий збір в сумі 2684 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).

   Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

   Рішення може бути оскаржено позивачем до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

   Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

   У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.

   Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

- позивач: акціонерне товариство «комерційний банк «Глобус», код ЄДРПОУ: 35591059, місцезнаходження: 04073, м. Київ, провулок Куренівський, буд. 19/5;

- відповідач: Марченко Олександр Олександрович, 30.10.1986 року народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків – 3171417576, останнє відоме місце реєстрації: 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Інгульська, буд. 88.

   Суддя                                                                 Ю.В.Онопченко